ISBN що це означає - комп'ютерна діагностика

Рекламний блок


Напевно, багато хто з читачів регулярно зустрічаються з терміном «ISBN», до якої зазвичай додається ряд незрозумілих цифр. Цю абревіатуру можна побачити в лівому куті звороту титульного аркуша, її можна зустріти в картці бібліотечної картотеки, є вона і в електронних варіантах книг. При цьому що це означає, і яке його призначення, знають досить мало. У цьому матеріалі я розповім, що таке ISBN, яка його функція, а також познайомлю читача з розшифровкою кодифікації номера ISBN.


Приклад запису коду ISBN


Зміст статті:

 • 1 Що означає код ISBN
 • 2 Що дає наявність ISBN
 • 3 З чого складається ISBN
 • 4 Хто повинен подавати заявку на отримання ISBN
 • 5 Висновок

 • Що значить код ISBN

  Термін «ISBN» є абревіатурою від англійських слів «International Standard Book Number», що в перекладі означає «Міжнародний стандартний книжковий номер». Як випливає з його назви, ISBN являє собою унікальний ідентифікатор книги, що використовується для ведення обліку книги, її зберігання, купівлі і продажу. Разом з іншими ідентифікаторами (авторський знак, УДК, ББК) код ISBN є важливим компонентом так званого «видавничого пакету», необхідного для повноцінного видання книги.


  Зазвичай код ISBN розміщується у лівому нижньому куті оборотного титульного аркуша, або нижній лівій частині сполученого титульного аркуша (російська специфіка розміщення даного коду). Але при цьому цей код також можна зустріти на обкладинці книги або її корінці.


  Коди ISBN на обкладинках книг


  Що дає наявність ISBN

  Код ISBN повинні отримувати текстові одноразові публікації (в відміну від журналів, газет та інших серійних видань). Кожна публічно видана книга (пропонована для продажу або безкоштовно) повинна бути ідентифікована код ISBN.

  до того Ж, індивідуальні секції (наприклад, глави) книг чи статей, або статті із журналів та інших періодичних видань, доступні окремо, також повинні використовувати ідентифікатор ISBN.


  Ідентифікація коду ISBN


  Завдяки інтернаціональному кодом книга може поширюватися і продаватися як всередині країни, так і за кордоном. Наявність ISBN полегшує ідентифікацію книги і роботу з нею, її легше знаходити в різних каталогах, бібліотеках, системах обліку та інших сховищах різної інформації (для пошуку книг по ISBN існують відповідні ресурси, наприклад, ISBN Search).


  З чого складається ISBN

  Після того, як ми розглянули, що це ISBN і для чого призначений, перейдемо до питання про те, з чого складається код ISBN. До грудня 2006 року код ISBN включав 10 цифр, але з 1 січня стандарт трохи розрісся, і нині складається з 13 цифр. При розрахунку цифр ISBN використовується спеціальна математична формула, також одна з цифр (остання) є перевірочної, що підтверджує правильність всієї комбінації цифр.

  Кожен код ISBN складається з п'яти основних елементів, які розділені пробілами:

 • Текст. Зазвичай це числа 978 або 979. Префікс завжди займає три цифри;
 • Номер реєстрації групи. Дозволяє ідентифікувати країну, географічний регіон або мову книги. Цей елемент займає від 1 до 5 цифр в довжину;
 • Номер реєстранта. Дозволяє ідентифікувати окремого видавця. Зазвичай має 7 цифр;
 • Номер публікації. Дозволяє ідентифікувати конкретне видання. Зазвичай займає до 6 цифр у довжину.
 • Перевірочна цифра. Кінцева цифра коду ISBN, математично підтверджує правильність всього номера. Обчислюється за допомогою системи «Modulus 10».


  Дескрипция коду ISBN


 • Хто повинен подавати заявку на отримання ISBN

  Питання «як отримати код ISBN» повинен хвилювати, в першу чергу, видавця книги, тобто особу або компанію), яка бере на себе оплату і фінансові ризики за публікацію і поширення даної книги. Зазвичай у такій ролі виступає видавець книги, але бувають і випадки, коли автор бере всі витрати щодо публікації книги на себе.

  У Росії ISBN можна отримати через «Російську книжкову палату» (Національне агентство ISBN), куди необхідно подати заявку за встановленою формою.

  Відомості про видавця надсилаються також у «Міжнародне агентство ISBN», де всі отримані дані компонуються, а потім видаються у вигляді «Міжнародного покажчика видавництв і видають організацій».


  Звертайтеся в «Російську книжкову палату» за отриманням коду ISBN


  Висновок

  Розглядаючи питання про те, що це таке ISBN, можна зробити висновок, що даний код є допоміжним ідентифікатором, що дозволяє полегшити пошук, доступ, поширення і зберігання всієї кількості видаваних книг. Використання міжнародного стандартного книжкового номери дозволяє полегшити роботу з книгами, стандартизировав і уніфікувавши процес їх видання по всій земній кулі, що робить книги такими масовими, доступними та популярними.

  Рекламний блок