Самотестування HDD S. M. A. R. T технологія. - все про комп'ютери

загрузка...

S. M. A. R. T. (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technolodgy) — технологія самотестування розроблена виробниками HDD для забезпечення більш високого ступеня надійності зберігання інформації. Суть S. M. A. R. T. технології полягає в тому, що сам вінчестер відстежує стан своєї працездатності і здатний заздалегідь попередити користувача про своє передаварійному стані.Користувач комп'ютера, оснащеного S. M. A. R. T. HDD і спеціальною програмою S. M. A. R. T. діагностики буде заздалегідь знати про можливе передаварійному стані HDD і отже зможе уникнути втрати даних, що зберігаються на вінчестері.


В даний час S. M. A. R. T. технологію підтримують всі виробники HDD: Seagate, Western Digital, Quantum, Fujitsu, Maxtor, Samsung, Hitashi, IBM.Стан працездатності оцінюється за кількома параметрами роботи накопичувача, які називаються атрибутами надійності — attributes. Кожен атрибут має свій номер — ID (ідентифікатор). Атрибутам надійності відповідають параметри роботи накопичувача, які можуть характеризувати його природний знос і передаварійний стан:


— кількість старт/стопных циклів виконаних накопичувачем;
— кількість оборотів скоєних шпиндельний двигун;
-кількість позиционирований скоєних головками читання/запису;
— висота польоту головки читання/запису над поверхнею диска;
— швидкість передачі даних з магнітних поверхонь у кеш-буффер накопичувача;
— час виходу накопичувача в готовність;
— підрахунок перепризначень BAD-секторів;
— підрахунок скоєних накопичувачем помилок позиціонування;
— підрахунок випадків корекції даних при операціях читання/запис;
— підрахунок повторних рекалібровок накопичувача і т. д.


Наприклад:
Для накопичувачів Western Digital
ID Контрольований параметр
1 Read Error Rate
4 Start/Stop Count
5 Relocated Sector Count
10 Spin up Retry Count
11 Drive Calibration Retry Count
199 ULTRA DMA CRC Error Rate
200 Multi-zone Error Rate
Для накопичувачів Fujitsu:
ID Контрольований параметр
1 Read error rate
2 Throughput performance
3 Spin up time
4 Number of times the spindle motor is activated
5 Number of alternative sectors
7 Seek error rate
8 Seek time performance
9 Power-on time
10 Number of retries made to activate the spindle motor
12 Number of power-on-power-off times
199 Ultra ATA CRC Error Rate
200 Write error rate
Більшість S. M. A. R. T. HDD мають від 3 до 15 атрибутів надійності. Максимально можливу їх кількість 30. Склад і кількість атрибутів надійності визначаються самими виробниками індивідуально для кожного типу HDD.


Значення атрибутів надійності можуть лежати в діапазоні від 1 до 253. Спочатку атрибути мають максимальні значення. По мірі зносу вінчестера або у разі виникнення передаварійного стану значення атрибутів надійності зменшуються. Отже, високе значення атрибутів свідчить про низьку вірогідність виходу з ладу накопичувача і, відповідно, низьке значення атрибутів — про низьку надійність накопичувача й про високу ймовірність виходу його з ладу. Як правило, верхні межі атрибутів надійності мають значення 100 (IBM, Quantum, Fujitsu) або 253 (Samsung). Але є і винятки, у HDD Western Digital моделей WDAC34000, WDAC33100, WDAC31600 перший атрибут надійності має максимальне значення 200, а решта 100.


Для кожного атрибута надійності розробниками HDD визначається граничне значення — thresholds. Якщо хоча б одне із значень атрибутів менше, ніж відповідне граничне значення, значить зберігати дані на такому вінчестері стає небезпечно.


Крім порогового значення для кожного атрибуту визначено додатковий параметр pre-failure/advizory так-же характеризує передаварійний стан накопичувача. Можливі три стану накопичувача, що характеризуються станом pre-failure/advizory:


— pre-failure/advizory = 0, характеризує високий запас надійності накопичувача, за умови, що значення атрибута надійності більше відповідного порогового значення;
— pre-failure/advizory = 0, характеризує низький запас надійності накопичувача, за умови, що значення атрибута надійності менше відповідного порогового значення;
— pre-failure/advizory = 1, характеризує передаварійний стан накопичувача, за умови, що значення атрибута надійності менше відповідного порогового значення.


Все S. M. A. R. T. параметри — attributes, thresholds і pre-failure/advizory зберігаються в енергонезалежній пам'яті HDD.


В утиліті HDDlife є дуже зручна можливість — програма дозволяє дізнатися детальну інформацію про атрибути S. M. A. R. T. Завдяки цим даним ми можемо отримати досить інформативне і точне уявлення про роботу жорсткого диска, його продуктивності та «здоров'я».


Технологія S. M. A. R. T., що дозволяє дізнатися основні характеристики жорсткого диска, реалізована практично у всіх сучасних комп'ютерах. У термінології розробників параметри S. M. A. R. T., представлені в чисельному вигляді, називаються атрибутами. Їх перелік визначається виробником, але найбільш загальні параметри, значення яких необхідно відстежувати, підтримуються всіма розробниками.


До основним критичним атрибутам, на які варто звернути увагу при оцінці стану вінчестера, відносяться наступні: • Частота помилок читання — частота появи помилок читання, обумовлених апаратною частиною диска.


 • Час розкрутки — час розкрутки дисків із стану спокою до робочої швидкості.


 • Частота помилок позиціонування — частота помилок при позиціювання блоку головок.


 • Кількість перепризначених секторів – кількість переміщених збійних секторів.


 • Кількість циклів шпинделя — повне число запусків/зупинень шпинделя.


 • Кількість відпрацьованих годин — число годин, проведених у включеному стані. Різні моделі дисків можуть по-різному відображати ці дані. Одні — як загальна кількість відпрацьованих годин, інші — кількість відпрацьованих годин з моменту останнього включення. При цьому одиниці виміру виробники вказують різні: в годинах, хвилинах, а деякі (Samsung) — 1/3 секунди.


 • Кількість повторів спроб старту шпинделя — Якщо диск не може стартувати (розкрутити) шпиндель з першої спроби він робить ще одну — і так до тих пір, поки не стартує і не розкрутить шпиндель в робочий режим. Атрибут зберігає кількість таких повторних спроб старту.


 • Температура диска – температура диска за показниками вбудованого термодатчика.


 • Для зручності оцінки стану жорсткого диска HDDlife інтерпретує числові показники, представляючи їх у вигляді зручної шкали, відповідно до якої здоров'я жорсткого диска відображається у відсотках від ідеального стану.


  В якості прикладу розглянемо показник «Частота помилок читання». Поточне значення дорівнює 76, а граничне 6. В ідеалі, значення цього атрибута повинно дорівнювати 100. У нашому випадку безпечний діапазон зміни атрибута становить 94 пункту, від 6 до 100, тому ми можемо умовно розбити його на 100 поділок за відсотковою шкалою. Поточне значення атрибута на 70 пунктів більше порогового і на 24 менше ідеального, тобто здоров'я диска за цим показником в процентному відношенні становить 74% у відповідності з математичною пропорцією.


  Частота помилок читання знаходиться в межах робочих, на що вказує значення 74%. Для більш точної діагностики необхідно враховувати зміни показника у часі. Значення атрибута може довго залишатися незмінним, але може і різко опуститися до критичного (порогового) значення, наприклад, при погіршенні умов експлуатації вінчестера.


  Утиліта HDDlife здійснює моніторинг показників S. M. A. R. T. на основі різних математичних алгоритмів, даючи оцінку як окремих атрибутів, так і загальним станом вінчестера в легко сприймається. У разі наближення якогось показника до критичного значення, програма своєчасно сповістить про це.


  Завантажити утиліту HDDlife БЕЗКОШТОВНО можна за наступним посиланням :


  http://letitbit.net/download/2504.226d196e31066cd2d03e40b07883685c/HDDlifeRus_3.1.170.msi.html

  загрузка...
  загрузка...